سوالات متداول میکـروپیگمنتیـشن

 

۱- فــرایند کاشت پیگمنت در پوست به چه صــورت می باشد؟ آیا ســوزن ها مانند سوزن های سـرنگ تو خالی هستند و رنگ از داخل سوزن خارج می شود؟

سوزن ها فاقد کانولا بوده و تو خالی نیستند. به عبارت دیگر سوزن به داخل پوست نفوذ کرده و با بالا و پایین رفتن، پیگمنت ها را به زیر پوست هدایت می کند.

 

۲- کارتریج چیست؟ از چه قسمت هایی تشکیل شده است؟

میکـروپیگمنتیـشن در واقـع با وارد شدن سـوزن به داخل پوست انجام می پذیرد. یعنی سوزن در تماس مستـقیم با بافت داخلی پوست می باشـد. پس سوزن ها باید کاملاً تمیــز و استریل و عاری از هــرگونه میـکروب و آلودگی باشـند. دستگـاه ها با سیستم کارتریجی طــوری طراحی شده اند که سـوزن ها در داخل محفظـه کارتریج قــرار می گیرند و برای نصـب به هنـدپیس، با دست شخـص در تماس نمی باشنـد. کلـیه سوزن ها تا هنگام ورود به داخل بافت، استریل باقی می مانند. نکتـه دوم اینکه در سیستم کارتریجی پلمپ بودن انتـهای کارتریج سبب می شـود در هنگام کار خـون و لنف به دیواره قلم برخـورد نکند و با تعـویـض کارتریج کـل قسمتی که در تماس با پوست شخـص بوده یا احتـمال وجود مقداری خون و لنف می باشد از سیستم جدا شود و با نصب کارتریج اسـتریل جدید، ایمنی را برای کاربر و بیـمار به هـمراه آورد. اخیراً کارتریج هایی به بازار عرضه شده اند که شکل ظاهری آنها کاملاً مشابه کارتریج های استاندارد است اما به دلیل عدم استفاده از ممبران در داخل آن و استفاده از فنر، سیستم دارای back flow بوده و باعث انتقال عفونت به داخل هندپیس می گردد.

 

۳- با در نظر گرفتن اینکه کارتریج حاوی سوزن می باشد آیا می توان کارتریج را برای تزریق داروهای دیگر استفاده کرد؟

بله، در واقع سوزن ها با برش بسیار کوچک سطح اپیدرم و نفوذ به آن به روش بالا و پایین رفتن وارد پوست شده و منفذی ایجاد می کنند و دارو را طی این عمل به زیر پوست انتقال می دهند، ولی باید توجه داشت با این روش مقدار دوز تزریق شده مشخص نمی باشد.

 

۴-  برای انجام میکروپیگمنتیشن بر روی اسکار چه مدت زمان باید از پدید آمدن اسکار گذشته باشد؟

بر طبق دستورالعمل کمپانی  amieaبرای پوشاندن رنگ اسکار حداقل باید یکسال از اسکار پدید آمده گذشته باشد.

 

۵- حد اکثر و حداقل عمق نفوذ سوزن چه مقدار می باشد؟

حداکثر عمق نفوذ ۳ میلی متر و حداقل آن ۰٫۵ میلی متر می باشـد که با توجه به قابلیت های دستـگاه می توان عمق نفوذ سوزن را کنترل نمود.

 

۶- برای رسیدن به بی حسی مطلوب در میکروپیگمنتیشن چه روشی را توصیه می کنید؟

به دلیل اینکه عمق نفوذ سوزن ها زیاد نیست (بین ۲-۰٫۵ میلی متر)، بی حسی موضعی جهت انجام کار کفایت می کند.

 

۷- شرکت Amiea چه داروی بی حسی را برای بی حسی موضعی پیشنهاد می کند؟

شرکت amiea پس از تحقیقات بسیار بر روی داروهای مختلف، ترکیبی از داروهای لیدوکائین ،تتراکائین و اپی نفرین به همراه یک نوع ژل پایه را برای بی حسی موضعی پیشنهاد می کند.

 

۸- آیا رنگ های Amiea مورد آزمایش و بررسی قرار گرفته اند؟

با توجـه به اینـکه رنگ ها در روش میـکروپیگمنتیشـن به داخل پوست نفوذ می کـنند، لذا می بایست بر اساس اصول زیست سازگاری تولید شوند. قابل ذکر است کلیه رنگ های amiea توسط اشعه گاما استریل شده اند، همچنین آزمایشگاهDerma Test به عنوان آزمایشگاه مرجع کشور آلمان تست حساسیت را بر روی رنگ های amieaانجام داده و آنها را مورد تائید قرار داده است.

 

۹- برای بدست آوردن رنگی مطابق با پوست بیمار چه روشی پیشنهاد می شود؟

با در نظر گرفتن اینکه دامنـه رنگ های amiea گستــرده می باشد، لذا پیدا کردن رنگی مطابق با پوست فــرد کار سختی نیست. اگر بر اساس تشخیص پزشک ترکیبی از رنگ ها (ترکیب چند رنگ با یکدیگر) جهت تطابق بیشتر رنگ با رنگ پوست نیاز باشد می توان رنگ را در ظرف کوچکی (pot) تهیه نمود و مورد استفاده قرار داد. پیشنهاد می شود برای بدست آوردن رنگی مطابق با پوست بیمار، رنگی با یک درجه تیره تر انتخاب شود.

 

۱۰- نتیجه دائمی میکروپیگمنتیشن بعد از چه مدت نمایان می شود؟

طی مدت یکماه، پوست، خود را بازسازی کرده و پیگمنت های وارده شده در لایه ای مشخص (بین اپیدرم و درم) جای می گیرند. پس جهت نمایان شدن نتیجه کار، یکماه زمان لازم است.

در صورت کم رنگ شدن رنگ کاشته شده، می بایست نسبت به ترمیم آن اقدام نمود.

 

۱۱- در برخی بیماران مشاهده شده که بعد از گذشت یک هفته از عمل میکروپیگمنتیشن هیچ آثاری از رنگ در ناحیه کار شده وجود ندارد. لطفاً علت را توضیح دهید.

عوامل مختلفی در رنگ پذیری پوست تأثیردارند، از جمله عوامل ژنتیکی، مصرف سیگار، الکل و … همچنین قدرت رنگ پذیری پوست افراد با یکدیگر متفاوت می باشد. اگر بعد از یک هفته هیچ علامتی از پیگمنت کاشت شده مشاهده نشد یا پیگمنت های کاشته شده کم رنگ شد باید تا یک ماه الی یک ماه و نیم صبر کرد تا پوست کاملاً به حالت اولیه خود بازگردد و سپس نتیجه را مشاهده نمود. در برخی موارد اتفاق افتاده است که جای گیری پیگمنت ها در لایه های داخلی پوست و نمایان شدن مجدد آن پس از یک ماه اتفاق می افتد. در صورت نیاز به ترمیم بعد از یک ماه باید تصمیم گیری شود که رنگ مورد استفاده مناسب بوده یا نیاز به رنگی تیره می باشد. همچنین در برخی موارد می توان با تغییر تعداد سوزن های کارتریج میزان رنگ پذیری را افزایش داد.

جوان سازی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *